(Nie)Poradnik nauki angielskiego

Podobno nauka języka obcego to żmudna i nudna praca. Ja się z tym nie zgadzam. Dlaczego? Może dlatego, że nigdy nie traktowałam tego jako pracy, tylko przyjemne i pożyteczne zajęcie! Zdradzę Ci kilka moich sposób, które sprawią, że nauka będzie miłą codziennością, której być może nawet nie odczujsz. So, let’s start!

Czytanie w języku angielskim

W dobie internetu można czytać po angielsku, ile tylko się chcę. Wystarczy wpisać dowolone hasło do wyszukiwarki i już. Ja polecam także magazyn English Matters, który proponuje ciekawe artykuły na różne tematy i do każdego z nich dołączony jest słowniczek z najtrudniejszym słownictwem. Dzięki temu, oszczędza się mnóstwo czasu oraz czytanie jest przyjemniejsze, ponieważ nie trzeba odrywać się od lektury by sprawdzić coś w słowniku. W wielu księgarniach językowych można znaleźć różne książki, które pisane są tą metodą. A dla zawaansowanych osób, najlepszym rozwiązaniem jest czytanie po prostu książek w oryginale. Dobrym sposobem, jest przeczytanie jej najpierw  w języku polskim, a potem dopiero po angielsku.

Oglądanie anglojęzycznych filmów bez lektora czy dubbingu

Oglądanie filmów to świetny sposób by poćwiczyć rozumienie ze słuchu. Zawsze można włączyć napisy angielskie lub polskie, jeśli na przykład wymowa aktorów nie jest wystraczająco dobra. Słyszałam, że Netflix oferuje dobrą jakość i możliwość ustawienia dowolonych napisów, lecz niestety tylko pierwszy miesiąc jest darmowy. Planuję w ferie wypróbować tę opcję i dam znać, czy warto! Znalazłam też stronkę z filmami dokumentalnymi po angielsku. Zyskując nowe informację, dodatkowo szlifujesz angielski.  Klik.

Rozmowanie po angielsku i myślenie w tym języku

Od dziecka uwielbiam oglądać wywiady z inspirującymi ludźmi i marzę o tym, by je robić. Od kilku lat, praktykuję przeprowadzanie wywiadów sama ze sobą. I nie, nie jest to objaw choroby psychicznej. 😛 Pytania albo wymyślam sama, albo czerpię je z tych wywiadów, które już widziałam. Oczywiście, mówię tylko po angielsku. Choć, zauważyłam ostatnio, że robienie ich w języku polskim wpływa pozytywnie na elokwencję i poprawne budowanie zdań w trakcie rozmowy, na co dzisiaj wiele z nas nie zwraca uwagi.
Myślenie po angielsku też jest bardzo ważne, tylko trzeba wiedzieć, jak zacząć wprowadzać je w życie. Na początek, zamknij oczy, weź głęboki oddech i od momentu otworzenia oczu staraj się myśleć tylko po angielsku. Opisuj w głowie, to co widzisz po angielsku. Nie tłumacz, tylko myśl od razu po angielsku. To może wydawać się trudne, ale z każdym kolejnym podejściem będzie coraz łatwiej!

Znalezienie odpowiedniej aplikacji w telefonie

U mnie śwetnie sprawdza się Study Blue. Jest opcja fiszek, quizu i testu. Dzięki aplikacji, można uczyć się wszędzie unikając noszenia miliona kartek, które łatwo zgubić i przez to mieć wymówkę, by się słownictwa nie nauczyć… A wymówki są dla słabych, no nie?

Tworzenie mapy myśli

Kredki, flamastry, długopisy to mój podstawowy zestaw, gdy chcę zrobić mapę myśli. Sprawdza się zarówno w rozpisywaniu struktur gramatycznych, jak i słownictwa. Z pięknych, kolorowych i przejszystych kartek o wiele lepiej się uczy! Jeśli nie masz do tego cierpliwości zwyke, żółte karteczki również są pomocne. Możesz przykleić je na tablicę nad biurkiem lub na lodówkę, co pomoże Ci utrwalić słownictwo.

Robienie swoich codziennych notatek po angielsku

Nie wyobrażam sobie planowania dnia bez zrobienia listy zadań. Zamiast po polsku, napisz ją po angielsku. Każdy kontakt z językiem jest ważny, nawet ten, który wydaje nam się najbardziej błahy.

SocialDruk to świetne rozwiązanie pozwalające przenieść swój Instagram na ścianę lub do albumu! Często oferują promocję, więc warto skorzystać, a jakość wydruku jest naprawdę dobra.

Nic tak nie uczy, jak nauka innych

To świetny sposób na utrwalanie i powtarzanie wiadomości. Odkąd udzielam korepetycji, zauważyłam, że zyskują na tym dwie strony, zarówno uczeń i ja. Zresztą, to świetna motywacja do nauki, gdy namacalnie widzisz, że umiesz już na tyle dużo, by uczyć innych

Motywacja

Dla każdego oznacza coś innego. Jedno jest jednak pewne – żyjemy w czasach, gdy biegłe mówienie w kilku językach jest jedną z najbardziej pożądnych umiejętności na rynku pracy. Poza tym, można podróżować, przeprowadzić się do innego państwa czy po prostu czytać książki w oryginale, które często brzmią o wiele lepiej niż te wersję prztłumaczone.

 

Pamiętaj, żeby wyznaczać sobie realistyczne cele i nie przejmować się pierwszą porażką. Kiedy jednak, zobaczysz postęp bądź z siebie dumny i wszystkie opisy na Instagramie rób po angielsku! A niech wiedzą, że świetnie mówisz po angielsku. Takimi rzeczami można się chwalić, a nawet trzeba. Może zmotywujesz kogoś jeszcze?

Supposedly, learning a foreign language is an arduous and frustrating task. I don’t agree with that. Why? I don’t look at it like work but more like a hobby or quite a nice activity. I’m going to give you a few interesting ways to help make studying English more enjoyable!

Reading in English.

Today, when we’ve got the Internet, we can read as often as we want. We must only type a specific word in Google and after a moment we’ve got a million texts to read. I recommend „English Matters” magazine, because there are a lot of interesting articles and each one has a dictionary to define the most difficult vocabulary. Thanks to this, you save so much time. What’s more, in a language bookshop you can find books, which are written in this way. For the most advanced people, the best option is reading books. You can also, firstly read a book in Polish and after that in English. This is a good method because you can always check something in the Polish version if you don’t understand something in English.

Watching films in English without a presenter or dubbing.

Watching a film in English is a good way to improve your listening skills. You can always use English or Polish subtitles when, for example, the actor’s pronunciation isn’t so clear. Netflix offers a lot of good quality series and the possibility to turn on subtitles. I found a website with documentary films (http://documentary-movie.com). You can find out something new and at the same time improve your English. It’s a perfect combination, isn’t it?

Speaking and thinking in English.

You may be surprised, but a good way to practice is by… conducting an interview with yourself. You can create your own questions or use those from real interviews. Of course, you have to speak only in English.
Thinking in English is also important, but you must know how to start. Close your eyes, take a deep breath, open your eyes and describe what you see. You mustn’t translate, you must think in English. It could be difficult for you the first time, but you have to practice more and more! As with everything, repetition is key. 😉

Find the perfect application for you in your phone!

For me, the best application is ‚Study Blue’. There’re a lot of options, like taking a test or a quiz. You won’t lose your notes and you won’t have an excuse not to learn this vocabulary.

Make beautiful notes.

Crayons, pens and markers provide a base for you to make the perfect notes. Writing about grammar is a good idea. You can always attach your perfect notes to the board above your desk so you can constantly glance up at them. It’s helpful, believe me! Post-it notes are also useful. You can write new words on each post-it note and stick it to the object or on the wall so you constantly see it.

Teach other people.

This way, you can teach your students something interesting and useful and at the same time you can also review vocabulary or grammar. What’s more, it’s a good motivational technique, because you can see how many things you already know.

Motivation.

Each of us has something else that motivates us. I know one thing – today speaking a foreign language fluently is one of my most desired skills. You can travel, move to another country or simply read books in the original version, which so often sound better than the translated version!

Remember!
Set targets and deadlines – bite size, realistic chunks of course.  And make sure you reward yourself along the way. 😀 
So, what? When will you try a new method to learn English?