Tajniki rekrutacji do liceum

Niecały rok temu skończyłam gimnazjum. Teraz myślę o tym z ogromną ulgą, ponieważ pamiętam stres towarzyszący najpierw w trakcie pisania egzaminu gimnazjalnego, a potem w zdobywaniu jak najlepszych ocen końcowych. Od początku wiedziałam, że chcę iść do dobrej szkoły,  jednak niekoniecznie do takiej ze szczytu rankingu. Brałam pod uwagę ilość moich zajęć pozalekcyjnych, czas dojazdu do szkoły i uznałam, że w takiej sobie po prostu nie poradzę ze względu na brak wystarczającej ilości czasu. Mimo wszystko wiedziałam, że i tak muszę się przyłożyć do ocen i egzaminu. Wyszło nieźle. Dostałam się do dobrej szkoły, uczęszczam do niej nadal i mam się dobrze. Dzisiaj chciałabym Ci pokazać w oparciu o własne doświadczenie, że punkty nie są aż tak ważne jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zapoznanie się ze sposobem rekrutacji i wykazanie się odrobiną sprytu. Rozważę kilka sytuacji.

 • Nie dostałem się do szkoły pierwszego wyboru, co dalej?
  Przede wszystkim, nie stresuj się. Masz kilka opcji. Pierwsza – możesz iść do szkoły drugiego wyboru lub trzeciego – w zależności, do której się dostałeś. Druga – złożyć wniosek potwierdzający wolę nauki do szkoły, do której się dostałeś, nawet jeśli nie jest to szczyt Twoich marzeń, a jednocześnie próbować dostać się do lepszej. Ta opcja jest bezpieczna, bo miejsce w szkole masz już „zaklepane”, a zawsze próbujesz czegoś lepszego.

 

 • Mam zbyt mało punktów do wymarzonej szkoły.
  Taka sytuacja nie stawia Cię na przegranej pozycji. Przez całe 3 lata dobrze się uczyłeś, ale po prostu radzisz sobie trochę gorzej ze stresem niż rówieśnicy i nie powiodło Ci się na teście – brzmi znajomo? Znam to! Przecież nie miałeś na to wpływu, jednak masz wpływ na to ile determinacji i chęci wykażesz w walce o szkołę. Musisz pamiętać, że istnieje pierwsza, druga, a nawet trzecia rekrutacja. Ludzie się przenoszą, wypisują – następuje ciągła rotacja, która działa na Twoją korzyść. Progi, minimalnie, się obniżają, a Ty masz większą szansę na dostanie się do wymarzonej szkoły. Co więcej, nawet we wrześniu można myśleć jeszcze o przeniesieniu i walce o miejsce w liceum. Na przykład, u mnie w klasie we wrześniu przyjęli chłopaka, który miał około 5 punktów mniej niż próg. Zdarzają się takie sytuacje, że niektórzy dostają się do lepszej szkoły w drugiej rekrutacji niż aplikowali na początku. Także, nie martw się, to nie koniec świata!

 

 • Okazało się, że napisałem egzamin lepiej niż przypuszczałem, co oznacza, że mógłbym aplikować do lepszej szkoły.
  W podobnej sytuacji byłam rok temu. Myślałam, ze pójdzie mi nieco gorzej, dlatego na początku aplikowałam do słabszych szkół. Potem, kiedy zobaczyłam wyniki z egzaminu i podliczyłam sobie punkty razem z moimi ocenami pomyślałam: „Powalczę o coś ambitniejszego!”. Tym sposobem, skorzystałam w możliwości zmiany decyzji. W 2016 roku termin ten przypada na 17 czerwca od godziny 10.00 do 21 czerwca do godziny 16.00.

  „Kandydaci mogą zmienić decyzję dotyczącą wyboru szkół/oddziałów (na tym etapie brak możliwości wyboru szkoły, do której przeprowadzany jest sprawdzian uzdolnień kierunkowych, kompetencji językowych, próba sprawności fizycznej, jeśli kandydat nie przystąpił do nich w maju).

  W celu wprowadzenia zmian we wniosku należy z jednym z rodziców/prawnych opiekunów udać się do szkoły pierwszego wyboru i anulować wniosek, następnie wprowadzić do systemu nowe informacje, wydrukować oraz podpisać wniosek i złożyć nowy wniosek wraz z innymi wymaganymi dokumentami do szkoły, która teraz jest szkołą pierwszego wyboru.”  – Próbuj, bo naprawdę warto! Może Ci się uda! Musisz się jednak liczyć z tym, że jest to nieco… kłopotliwe. Twój rodzic musi wziąć wolne w pracy albo chociaż wyjść z niej wcześniej (ostrzegam, że będzie jęczał, gadał – ale to minie… kiedyś), ponieważ jego obecność jest konieczna przy zmianie decyzji. Ale spoko, moi się nagadali, a teraz są szczęśliwi, że ich córka jest zadowoloną licealistką! 😀

  Tutaj podrzucam link z kalendarzem, który może Ci się przydać: http://edukacja.warszawa.pl/sites/edukacja/files/rekrutacja/10335/attachments/harmonogram_dzialan_gimnazjalisty_bez_zmian.pdf .

  Na koniec, chciałabym przede wszystkim życzyć Ci powodzenia i wytrwałości – niewiele już zostało! Z tego co słyszę od starszych znajomych – liceum to najlepszy okres szkolny (po pierwszym roku w liceum całkowicie się z nimi zgadzam, jednak zobaczymy co będzie dalej) dlatego walcz, by dostać się do wymarzonej szkoły. Mierz siły na zamiary, przemyśl czy nie postawiłeś za wysoko poprzeczki. Chcesz mieć przecież czas dla przyjaciół, na zajęcia dodatkowe i rozwijanie swoich pasji? 🙂

  Jeśli masz jakieś pytania, to śmiało pisz! W zeszłym roku, dość mocno przedzierałam się przez tajniki rekrutacji, więc z chęcią Ci pomogę. Wszelkie pytania kieruj na karolina@wanataka.pl.

  Powodzenia jeszcze raz!